Yüz ve Vücut Tipinize Uygun Gelinlik Yakası Modelleri

Yüz ve Vücut Tipinize Uygun Gelinlik Yakası Modelleri

Düğün hazırlıklarının en eğlenceli kısımlarından biri tabii ki gelinlik seçimidir. Bütün gözlerin üzerinizde olacağı o gün için tercih edeceğiniz gelinliğin yüzünüze ve vücut tipinize uygun olması dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri. Sizi olduğunuzdan çok farklı gösterecek ve yıllar sonra düğün fotoğraflarınıza baktığınızda aklınıza ilk olarak güzel anılar yerine gelinliğinizle ilgili içinize sinmeyen detayların gelmesini istemezsiniz değil mi? İşte bunun için gelinlik almaya gitmeden önce vücut tipinizi belirlemeli ve ona göre seçimler yapmalısınız. Peki yüzünüze ve vücut tipinize göre en uygun gelinlik yakası nasıl seçilir?

Gelinlik seçerken, seçeceğiniz yaka tipi yüzünüzü ve genel olarak elbisenin duruşunu en çok etkileyen faktörlerdendir. Tüm gelinlik tiplerinin üzerinizde aynı durmayacağına ve en uygun kesimin ve yaka tipinin seçilmesi gerektiğine dikkat etmelisiniz.

Kemik yapınıza, yüzünüzün şekline, boynunuza ve omuzlarınıza en uygun yaka tipi hangisi?

         1. Kare

Kare yakalar son yıllarda popüler olmaya başlayan bir kesimdir. Geleneksel yaka tiplerine modern bir alternative olmuştur. Özellikle yuvarlak yüz hatlarına sahip gelinler için idealdir. Omuzları ve üst gövdeyi vurguladığı için geniş omuzlu gelinlerin ise dikkatle kullanması gereken bir yaka tipidir.

        2. Kalp

Romantik bir sembol olması, mutluluğu ve masumiyeti simgelemesi sebebiyle kalp yakalar gelinlik kesimleri arasında yüksek bir popülerliğe sahiptir. Tüm vücut tipleri için uygun olmakla birlikte yumuşak hatları özellikle kemikli ve köşeli yüz yapısına sahip gelinlerin ifadesini yumuşatması açısından özellikle avantajlıdır.

      3. Kayık yaka

Kayık yaka yatayda geniş açılan modern ve şık bir yaka tipidir. İnce boyunlu ve dar omuzlu gelinler için idealdir, geniş omuzları ise fazlaca vurgulayacağından çok da tercih edilmemesi gerekir. Yakanın genişliğinin sutyen askılarını geçmemesine dikkat edilmelidir, böylece düğün boyu yakanızı düzeltmekle veya askılar için endişelenmekle uğraşmazsınız.

        4. Oyuk yaka

U şeklinde oyuk yakaların derinliği kişisel tercihe göre değişmekle birlikte köprücük kemiklerinin altında 15 cm genellikle ortalama derinlik olmaktadır. Yakanın yuvarlak kesimi köşeli yüz hatlarını yumuşatmak ve dengelemek için iyi bir tercih olacaktır. Büyük beden ve geniş yüzlü gelinler için de oyuk yaka iyi bir tercih olur fakat uzun veya çok küçük yüzlü gelinler için oyuk yakalar iki kez düşünülerek kullanılmalıdır.

        5. Bisiklet yaka

Dairesel ve boynun çevresini saran bu yaka tipi daha çok günlük giyimde tercih edilmekle birlikte bazı gelinlik modellerinde de kullanılabilmektedir. Boynu saran bir model olması sebebiyle uzun ve ince boyunlu gelinler için tercih edilebilecekken geniş omuzlu ve boyunlu gelinlerin uzak durması gereken bir modeldir.

        6. V yaka

V yaka gerçek bir klasiktir ve hemen hemen herkeste harika durur. Günlük giyimde de sıkça kullanılan bu yaka tipi kısa boyunlu ya da küçük yüzlü gelinlerin üst kısmını görsel olarak uzatmak için oldukça başarılı bir tercihtir. Yuvarlak yüzlü gelinler için de avantajlı bir model olacaktır.

        7. Kruvaze yaka

Sabahlığa benzer bir yaka formu olan kruvaze yaka tipinde bir taraf öbürünün üstüne gelecek şekilde bir v yaka oluşur. Yuvarlak yüz hatlarını dengeler, yüze ve boyuna uzunluk katar. Kadın resmi giyiminde çok tercih edilen bir yaka tipidir.

Sonuç olarak vücut tipinize ve yüz şeklinize uygun yaka tipi seçerken yuvarlak yüzleri köşeli çizgilerle, köşeli yüzleri ise daha yuvarlak hatlarla dengelemeyi amaç edinebilirsiniz. Geniş omuzlu ve daha yapılı gelinler dikine çizgileri tercih edebilir. Dar omuzlar ya da küçük yüzler ise dikey çizgilerle vurgulanırken yatay çizgilerle de dengelenebilmektedir.

Dengeyi esas alarak ve biraz da içgüdülerinizi takip ederek vücut tipinize ve yüz şeklinize uygun yaka tipini bulmanız çok daha kolay olacaktır!

Filled Under : Blog

Cevap yaz

Email adresiniz yayınlanmayacaktır Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>